25 серпня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося урочисте відкриття проекту Представництва ЄС в Україні – Літньої школи EU Study Days для студентів та учнів старших класів, яка триватиме упродовж п’яти днів.
Проєкт Представництва Європейського Союзу в Україні реалізовують Львівський національний університет імені Івана Франка, зокрема факультет міжнародних відносин, ГО «Молодіжна альтернатива» та Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця.
Захід відкрила завідувачка кафедри європейських та регіональних студій, докторка історичних наук, професорка, координатора Інформаційного центру ЄС Львівського університету Наталія Антонюк. У вітальному слові Наталія Володимирівна наголосила на значущості і символічності проведення цьогорічної літньої школи, адже Україна здобула статус кандидата на членство у Європейському Союзі.
«Літня школа EU Study Days in Ukraine має славні традиції, вона створює свою мережу випускників, які займаються вивченням питання європейської інтеграції у різних сферах і вірять у те, що Україна нарешті стане повноцінним членом ЄС. Цьогоріч відбулася знакова для України та Європи подія – наша держава отримала статус кандидата на членство у Європейському Союзі, тож EU Study Days in Ukraine – 2022 в основному буде присвячена саме цьому питанню», – зазначила Наталія Антонюк.
Із вітальним словом від імені Ректора Львівського університету до учасників Літньої школи EU Study Days in Ukraine звернувся проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник. «Львівський університет пишається тим, що у ньому проходить Літня школа EU Study Days. І сьогодні, в контексті нещодавнього святкування Дня Незалежності, варто проаналізувати той період, який прожила Україна за 31 рік. На жаль, чітко визначити свій інтеграційний вектор ми свідомо можемо лише зараз, коли розпочалась війна. І сьогодні ви – покоління дітей, які зможуть розвивати країну у європейському напрямку не на полі бою, а в офісах бізнес-компаній, аудиторіях і бібліотеках», – висловив переконання Сергій Васильович і побажав учасникам цікавої і плідної роботи.
У вітальному слові учасникам заходу декан факультету міжнародних відносин, професор, Надзвичайний і Повноважний Посол Маркіян Мальський наголосив на тому, що Львівський університет має велику честь проводити заходи такого типу. «Ми горді з того, що маємо можливість реалізувати функцію, яку впродовж понад 30 років нашої незалежності намагаємося втілити у реальність. Львівський університет став консолідуючим центром не лише досвідчених і фахових людей, але й молоді, яка приїжджає у Львів вступати на факультет міжнародних відносин», – зазначив професор і також наголосив, що «Літня школа EU Study Days відбувається у дуже вдалий час не лише у загальнодержавному плані, але й через те, що ми крок за кроком здобуваємо все більші успіхи у наближенні до Європейського Союзу».
Маркіян Зіновійович коротко розповів учасникам про те, що майже століття тому у Львівському університеті були започатковані перші у Центрально-Східній Європі дипломатичні студії, а програми передбачали здобуття диплому магістра дипломатії. Також відзначив факт відновлення кафедри дипломатичного права, яке заклало свої фундаментальні концепції саме у Львівському університеті.
Студентів Літньої школи привітала радниця з питань преси та інформації Представництва ЄС в Україні Вікторія Давидова: «Наша зустріч, яка триватиме упродовж п’яти днів є унікальною, не лише тому, що вона відбувається у цей час, а тому що є ще декілька символічних і значущих моментів для цієї школи і розвитку такої ініціативи загалом. Знаково, що ми можемо провести ці студії саме у Львівському університеті. Але ми віримо, що вже незабаром така школа відбуватиметься і в Харкові. Ми розпочали EU Study Days 10 років тому, і сьогодні вони успішно відбуваються, створюючи цілу систему випускників, із якими ми потім постійно підтримуємо зв’язок. Цікаво, що у програмі цьогорічної школи братимуть участь випускники першої школи, 2013 року. Окрім того, знаковим є проведення цього проєкту в контексті набуття Україною статусу кандидата на членство у ЄС. Ми завжди багато говорили про юридичні аспекти, про європейські перспективи України, а сьогодні вже потрібно говорити про наступні конкретні кроки, і ми раді, що це сталося».
В онлайн-форматі до учасників Літньої школи також звернувся заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. «Ми усі переконалися у силі нашої держави: як фізичній, так і розумовій, адже ми сьогодні як ніколи потребуємо перемог. І для того, аби була перемога, потрібні знання. Тож чудово, що є така платформа, де учасники матимуть змогу подумати над тим, яким чином таке навчання зробить їх і тих, хто поруч, сильнішими», – зазначив Андрій Москаленко.
Звертаючись до учасників через онлайн-зв’язок, голова Комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила переконання, що в теперішніх умовах, яких опинилася Україна, і після отримання кандидатського статусу, «ми потребуємо фахових, патріотичних, розумних кадрів, які би долучилися до такої великої і серйозної потуги, яка зараз постала перед нами, адже шлях від кандидатства до членства, очевидно, не простий».
Народна депутатка також зазначила, що і Парламент України, і Уряд «налаштовані на те, щоби збільшити свою спроможність для забезпечення євроінтеграційного шляху. І це означає, що ми шукатимемо додаткових людей, які можуть посилити реалізацію усіх задумів, умов і рекомендацій, які потрібно пройти».
Іванна Климпуш-Цинцадзе також відзначила знаковий час війни, упродовж якого Україна повинна пройти шлях від кандидатства до членства у Європейському Союзі і зауважила, що участь у Літній школі дипломатичних студій у такий період сприятиме максимальному навчанню, особливо в офлайн-форматі. Окрім того, народна депутатка відзначила те, що Україні з часу Революції Гідності вдалося значно просунутися у питаннях євроінтеграції, і для молоді відкрилися унікальні можливості як подорожувати Європою завдяки безвізовому режиму, так і долучатися до міжнародних освітніх програм.
Учасників Літньої Школи EU Study Days в онлайн-форматі привітала також заступниця керівника служби Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, радниця з міжнародних питань Дарія Гайдай. «Приємно, що у такий непростий і тривожний час відбувається проект EU Study Days, навчання і робота продовжується, щоб посилити Україну на шляху до Європейського Союзу. Це є та філософія, яка сьогодні визначає наш фронт, фронт для тих, хто не боронить країну на полі бою. А відтак, попри все, ми повинні бути готові до швидкої інтеграції до Європейського Союзу», – зазначила спікерка, а також наголосила, що Україна максимально швидко і ефективно працювала над отриманням статусу кандидата на членство у ЄС, зважаючи на безпекові виклики й інші перешкоди.
Статус кандидата, за словами Дарії Гайдай, кардинально змінює всю логіку наших відносин із Європейським Союзом. А відтак, ми тепер «не просто країна-партнер, а країна-сусід, країна політики розширення і сьогодні вкрай потрібно рухатися у напрямку імплементації директив і європейського законодавства в Україні».
Вітаючи учасників школи, спікерка наголосила, що «завдяки таким проєктам, навчаються молоді спеціалісти, які завтра будуть продовжувати цю нелегку справу. Вже за декілька років ми створимо потужну команду тих людей, які приведуть Україну до членства у Європейському Союзі», – переконана Дарія Гайдай.
Учасників EU Study Days in Ukraine привітав і народний депутат України Ростислав Тістик. «Ця школа – це дійсно унікальна можливість, яку я вам бажаю максимально використати, адже програма школи передбачає зустрічі з непересічними спеціалістами в унікальному середовищі. Зосереджуйтеся на головному, не бійтеся ставити запитання і руйнувати міфи та стереотипи. Будучи активними на лекціях, ви здобудете більше знань, і це додасть вам впевненості у майбутньому», – висловив переконання народний депутат.
На завершення відкриття із вітальним словом до учасників заходу звернувся ректор Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, професор Володимир Пономаренко. «Формування культури і критичного мислення, формування розуміння європейських цінностей – це надзвичайно важливий етап, який формується саме в університетах. Це – те середовище, де кристалізується інтелектуальна еліта, і на основі бази цієї еліти будуть результати її професійної діяльності. Тож важливість цих Літньої школи EU Study Days у тому, щоб формувати розуміння європейських цінностей, культуру демократичного мислення, а потім – усе інше», – наголосив професор.
Захід принагідно відвідав Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, перебуваючи з візитом у Львівському університеті. Міністр висловив своє щире захоплення активністю, цілеспрямованістю та допитливістю молодого покоління. Сергій Шкарлет привітав учасників літньої школи і побажав цікавих лекцій, творчого натхнення і успіхів у навчанні.
Далі учасники EU Study Days in Ukraine продовжили роботу у форматі лекцій та обговорень, які триватимуть упродовж п’яти насичених днів.
Додамо, що освітній проєкт EU Study Days in Ukraine започаткований у 2013 році і налічує вже понад 1500 випускників. Його мета – розвиток мережі випускників, які цікавляться питаннями європейської інтеграції й спільно реалізують власні ініціативи у різних сферах діяльності. EU StudyDays допомагає знаходити однодумців, які бачать розвиток України як європейської держави.