Відбулась урочиста академія з нагоди 150-річчя Наукового товариства ім. Шевченка

16 грудня 2023 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулась урочиста академія з нагоди 150-річчя Наукового товариства ім. Шевченка. Подію провели у змішаному форматі з можливістю доєднатися до заходу у режимі онлайн. Учасниками урочистостей стали члени НТШ, знані українські науковці, представники місцевої та державної влади.

Розпочинаючи захід, голова НТШ в Україні, академік НАН України Роман Кушнір зазначив, що чимало видатних науковців та громадських лідерів упродовж останнього року відійшли у Вічність, а життя багатьох українських Героїв обірвала безчесна російська агресія. Учасники заходу вшанували пам’ять тих, кого вже немає з нами, хвилиною мовчання.

Надалі Роман Кушнір привітав усіх учасників заходу із визначною подією та запросив до вітальних слів гостей урочистої академії. Так, з нагоди 150-літнього ювілею найдавнішої всеукраїнської наукової організації – Наукового товариства ім. Шевченка – слова вітання та вдячності за плідну працю в царині науки членам НТШ передали Президент України Володимир Зеленський, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, Почесний доктор Львівського університету, видатний український вчений-фізик, політичний та громадський діяч, академік НАН України Ігор Юхновський. Кожен з них підкреслив вагомий та беззаперечний внесок членів Наукового товариства ім. Шевченка у поступ української науки, плекання в свідомості багатьох поколінь незламної національної ідеї, популяризацію нашої багатогранної культури у всьому світі.

Також під час заходу членам НТШ вручили нагороди від Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Національної академії наук України. До слів вдячності за активну роботу Наукового товариства ім. Шевченка і вручення подяк та грамот долучились і безпосередньо представники місцевої влади. Так, до українських вчених звернувся в.о. голови Львівської обласної ради Юрій Холод, від імені Голови Львівської обласної військової адміністрації членів НТШ привітав заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко, а з боку Львівської міської ради присутніх діячів науки привітала заступниця Львівського міського голови з гуманітарних питань Ірина Кулинич.

Надалі урочиста академія продовжилась доповіддю голови НТШ в Україні Романа Кушніра, який детально розповів про історію, сьогодення і майбутнє Наукового товариства ім. Шевченка. «Впродовж півтора століття товариство популяризувало українську національну ідею, було активним учасником громадського і культурного життя. Тепер у день свого 150-річчя НТШ, завдяки історичній традиції та авторитету, а також жертовності своїх членів, інтенсивно розбудовується, примножує наукові знання й культурні цінності, забезпечуючи таким чином сприятливі передумови для духовного поступу України та української нації», – підкреслив Роман Кушнір та зазначив, що для виконання статутних завдань товариства наукова робота проводиться у 36 комісіях, які поділені на вісім секцій. Станом на 1 грудня 2023 року нараховується 197 дійсних та близько 3,5 тисяч звичайних членів НТШ.

Опісля колег-науковців привітав голова Західного наукового центру НАН України та МОН України, академік НАН України Зіновій Назарчук, також вручивши низку нагород членам НТШ. «Члени Наукового товариства ім. Шевченка здійснюють вагомий внесок у розбудову української нації та розвиток науки.  Надзвичайно важливою в цьому контексті є тяглість, стабільність, яку власне і демонструє своєю діяльністю НТШ», – додав Зіновій Назарчук.

Музичним акордом поміж урочистостями прозвучав натхненний виступ народного камерного оркестру ЛНУ ім. Івана Франка, після якого Роман Кушнір вручив учасникам заходу з різних міст України, у яких працюють осередки Наукового товариства ім. Шевченка, памʼятні медалі НТШ в Україні, а також – буклет з банерами про історію становлення і розвитку товариства проректору з наукової роботи Львівського університету, президенту Львівської МАН, академіку НАН України Роману Гладишевському.

Під час урочистостей прозвучали вітання від Світової ради НТШ, НТШ-Америки, НТШ-Словаччини, НТШ-Австралії. Також Почесний Консул Канади у Львові з 1998 року, докторка філософії в галузі педагогіки, членкиня НТШ-Канади Оксана Винницька виголосила вітання від Наукового товариства ім. Шевченка у Канаді, а Валентина Соболь привітала присутніх від Наукового товариства ім. Шевченка в Польщі. На завершення заходу до теплих слів з нагоди ювілею НТШ долучились представники громадських організацій Львова та України.

Після Урочистої академії відбулося офіційне погашення поштової марки, присвяченої 150-річчю Наукового товариства ім. Шевченка. А вже надалі учасники заходу мали нагоду насолодитись святковим концертом, під час якого талановита молодь кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка представила політичну поему-містерію Тараса Шевченка «Великий льох». Низка музичних композицій прозвучала у виконанні Заслуженої хорової капели України «Боян» імені Євгена Вахняка, а колорит фольклору глядачам продемонстрував Народний ансамбль пісні і танцю «Черемош».

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото