Відбулася Урочиста академія з нагоди вшанування пам’яті Івана Франка

Цьогоріч минає 105 років з часу смерті Великого Українця Івана Франка. Відтак цими днями Львівський національний університет імені Івана Франка традиційно проводить низку заходів, присвячених видатній постаті Патрона Університету. Зокрема, сьогодні, 27 травня, відбулася Урочиста академія з нагоди вшанування пам’яті Івана Франка. Зважаючи на карантинні обмеження, захід провели у змішаному форматі – частина глядачів розташувалася в Актовій залі Університету, водночас всі охочі змогли долучитися до події віртуально, дивлячись трансляцію на офіційному YouTube-каналі Університету. Участь в урочистостях взяли Ректор, проректори, декани, усі охочі студенти і працівники Університету.

Розпочався захід із виконання Франкового «Не пора». Надалі слово про Каменяра перед присутніми виголосив кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка, директор Інститут франкознавства Ростислав Чопик. Доповідач зазначив, що «дні пам’яти Івана Франка припадають на таку пору, коли зовсім не хочеться думати про смерть — на многоцвітну, теплу, ясну його улюблену весняну пору, коли хочеться не ридать, а цитувати «Vivere memento!», пам’ятаючи насамперед про життя».

Ростислав Богданович зокрема поділився враженнями від науково-практичної конференції «Іван Франко у ХХІ ст.: виклики та перспективи», організованої Міжнародним фондом Івана Франка. За словами доповідача «відбувалося те, що властиво і має бути на справжній, живій, науково-практичній конференції: учасники не прославляли велич Франка, а з його допомогою прагнули з’ясувати проблеми, що хвилюють усіх і кожного, тут і зараз, станом на український травень 2021-го». Франкознавець підкреслив, що «від адекватного розв’язання проблеми національної ідентичности наша доля залежить більше, ніж від економіки чи діджиталізації. «Тут найліпшим порадником донині є саме Франко. Не Франко як «Шевченко для Західної України», а Франко як Франко для Великої України, не галицької, не наддніпрянської, а соборної», – підкреслив доповідач, додавши, що Інститут франкознавства Львівського університету присвятив «Франковим вимірам національної ідентичности» й свою щорічну франкознавчу конференцію.

У виступі Ростислава Чопика йшлося також про Івана Франка в контексті ювілеїв, які Україна і світ відзначають у 2021-му році. «Цей рік ювілейний для цілої плеяди таких постатей, для кожної з яких  винятково значимим був Франко, а вони – навзаєм для нього. Леся Українка, Агатангел Кримський, Василь Стефаник, Володимир Гнатюк, Філарет Колесса. Цій уславленій генерації цьогоріч – 150», – зазначив Ростислав Богданович.

Підсумовуючи, доповідач анонсував відзначення ще одного ювілею – 140-річчя від дня народження фундатора франкознавства як окремої наукової галузі, академіка Михайла Возняка, ім’я якого носить кафедра української літератури Львівського університету: «Цього року Михайлові Возняку – 140, а предметніше — восени, коли, сподіваємось, буде змога вшанувати його вже не онлайн, а переживаючи разом усю повноту реальности, всю повиту ностальгією насолоду живого спілкування».

Продовженням урочистостей стала літературно-музична композиція за участі мистецьких колективів Львівського університету. Народний камерний оркестр під керівництвом Заслуженої працівниці культури України Романи Бурко майстерно виконав композицію «Канон» Йоганна Пахельбеля. У виконанні колективу прозвучала також композиція «Ой ти, дівчино, з горіха зерня», яка не залишило байдужим абсолютно нікого. Натомість хор Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» вразив присутніх піснею «А вже весна, а вже красна». Дует Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» у складі Тетяни Когут та Вікторії Музики виконав композицію «Червона калино, чого в лузі гнешся» на слова Івана Франка. Революційна пісня «Сміло, други» та твір «Горнусь до тебе, Україно» прозвучали у неповторному виконанні Народної чоловічої хорової капели «Прометей» під керівництвом Віталія Чмира та концертмейстера Олени Бондарець.

Поезію Івана Франка декламували учасники гуртка художнього слова – студентка факультету журналістики Марина Конопацька, студентки юридичного факультету Вікторія Степанюк та Христина Майкович, студенти філологічного факультету Соломія-Анна Кучма і Любомир Лесонін.

Завершенням Урочистої академії стало спільне виконання «Вічного революціонера» Івана Франка, до якого долучилися усі учасники заходу. Наостанок Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник подякував організаторам та всім учасникам заходу за розкриття нових аспектів багатогранної постаті Івана Франка.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото