Львівський університет налагоджує співпрацю з Вищою радою правосуддя

19 лютого 2021 року у Дзеркальній залі відбулося урочисте підписання Меморандуму про співпрацю між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Вищою радою правосуддя. Згідно із текстом документу, метою співпраці є розв’язання спільних завдань та створення умов для найефективнішого використання наукового потенціалу обох установ. Меморандум підписали Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник та Заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький.

Окрім представників адміністрації Львівського університету, науковців юридичного факультету та членів Вищої ради правосуддя, до зустрічі також доєдналися голови судів Львівщини.

Звертаючись до присутніх, Ректор Володимир Мельник наголосив на вагомій ролі Львівського університету у процесі розвитку правового суспільства. Володимир Петрович відзначив важливість напрацювання соціально-політичного та інтелектуального партнерства із різними інституціями, зокрема з Вищою радою правосуддя, для мобілізації процесів спільного впливу на прогресивні зміни у державі.

«Окрім фронту на Сході країни, ми маємо ще один – фронт утвердження української національної ідентичності через встановлення в суспільній свідомості верховенства Права і Закону. Львівський університет має потужну науково-правничу школу. Якщо ми разом з Вищою радою правосуддя досягнемо успіху у боротьбі за імплементацію у суспільну свідомість принципів Закону та основ демократії, то результати нашої роботи стануть великим поступом України як європейської держави не тільки за місцем перебування, але й за рівнем свого потенціалу», – зазначив Володимир Петрович і додав слова щирої подяки представникам Вищої ради правосуддя за ініціативу співпраці.

Відповідно до підписаного документу, сторони розвиватимуть спільну діяльність і сприятимуть її розповсюдженню у галузі наукових досліджень та організації різноманітних навчальних заходів і курсів. Зокрема, у рамках співробітництва як Університет, так і Вища рада правосуддя визначатимуть пріоритетні напрями і форми спільної наукової та навчальної діяльності, надаватимуть підтримку спільним науковим дослідженням і розробкам, а також співпрацюватимуть у галузях підготовки спеціалістів із вищою освітою, наукових і науково-педагогічних кадрів.

Заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький детально розповів про діяльність органу, який він представляє, та наголосив на викликах, що зараз стоять перед радою. Серед них: дефіцит кадрів у судах, зумовлений відсутністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів, необхідність належного фінансового забезпечення судів, потреба вдосконалення судового адміністрування, труднощі, з якими стикаються суди під час роботи в умовах пандемії тощо. «Оскільки цей масивний об’єм роботи ґрунтується переважно на науковій думці, яка в свою чергу серйозно впливає на наші теперішні рішення, ми вирішили ініціювати партнерство з провідними інтелектуальними центрами та науковими установами України. Тепер перед нами стоїть колосально важливе завдання – забезпечити стабільність правових відносин в Україні. Для досягнення цієї цілі поглиблення співпраці між Вищою радою правосуддя та ЛНУ ім. Івана Франка є вкрай важливим», – наголосив Олексій Володимирович.

З метою реалізації Меморандуму, Сторони визначатимуть контактних осіб для проведення консультацій і розроблення пропозицій щодо організації спільних заходів, проводитимуть відповідні зустрічі, співпрацюватимуть в рамках аналізу законодавства, проєктів актів законодавства з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів. Також Львівський університет та Вища рада правосуддя сприятимуть взаємній участі у роботі науково-практичних конференцій, семінарів і круглих столів та організації  інших спільних, в тому числі публічних, заходів для обговорення актуальних питань застосування законодавства.

Безумовно важливим є той факт, що згідно з домовленостями студенти, аспіранти, докторанти, наукові та науково-педагогічні працівники Львівського національного університету імені Івана Франка матимуть широкі можливості для проходження практики у Вищій раді правосуддя та збору відповідних матеріалів для підготовки наукових робіт. Зі свого боку Університет надає можливість членам Вищої ради правосуддя брати участь у навчальному процесі у формах, погоджених Сторонами.

На відкритості до співпраці з активною і талановитою молоддю наголосила членкиня Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська. Також Оксана Євгенівна додала, що для Вищої ради правосуддя «надзвичайно важливими є правова позиція, фахова думка, погляди викладачів навчальних закладів». «Університетська спільнота – це незалежний професійний критик, і ми дуже хочемо, щоб науковці долучалися до написання і викладу позицій у наших консультативних висновках щодо законопроєктів», – зазначила Оксана Блажівська.

Член Вищої ради правосуддя Віктор Грищук закликав науковців та суддів до активних дискусій в інформаційному просторі й аргументував необхідність співпраці між установами тим, що «будь-який вид соціальної діяльності має надію на успішне досягнення кінцевої мети, якщо ця діяльність ґрунтується на наукових засадах».

Меморандум передбачає співпрацю у спільних наукових проєктах, обмін як результатами досліджень, так і самими вченими й відповідними спеціалістами. Додамо, що сторони дійшли згоди й у питанні надання доступу до своєї наукової інформації, що міститься в електронних бібліотеках та збірниках наукових робіт, а також у питаннях організації діяльності творчих колективів викладачів та членів Вищої ради правосуддя для підготовки підручників і посібників, а також заснування нових наукових журналів.

Подяку за ініціативу співпраці колегам з Вищої ради правосуддя висловив декан юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Бурдін. «Приємно, що справжні професіонали визнають цінність Університету як осередку культури, освіти, свободи та зрілого інтелекту. Формування державних інституцій і розвиток суспільства неможливі без людей з класичною університетською юридичною освітою», – наголосив Володимир Миколайович.

На завершення обговорень виступив завідувач кафедри кримінального процесу і криміналістики Львівського університету  Василь Нор. «Судова гілка влади є тією платформою, на якій, фактично, формуються дві інші – законодавча та виконавча. Тож можна стверджувати, що саме від стабільності і злагодженої роботи судочинства залежить спокій та рівновага всього суспільства. Мушу визнати, що мені надзвичайно приємно допомагати судовій гілці влади і Вищій раді правосуддя формувати той необхідний кадровий потенціал, що забезпечить доброчесну, професійну і якісну роботу», – акцентував Василь Тимофійович.

До слова, під час зустрічі Олексій Маловацький вже встиг відзначити професійний потенціал і якісну підготовку студентів Львівського університету. Зокрема, заступник голови Вищої ради правосуддя передав дипломи переможницям І Всеукраїнського конкурсу з вирішення судового спору та написання судового рішення – студенткам юридичного факультету Анні Дяків та Інні Ткачук.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото