В Університеті відбувся воркшоп на тему «Відповідальність і суспільство»

27 та 28 січня 2023 року в Дзеркальній залі ЛНУ ім. Івана Франка відбувся воркшоп на тему «Відповідальність і суспільство» («Responsibility, Liability, Society»). Організували захід Університетський коледж Лондона (UCL), Європейська дослідницька рада (ERC), юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, кафедра теорії та філософії права цього Університету, а також Львівська лабораторія прав людини і громадянина НАПрН України.

Метою воркшопу було зібрати разом міжнародну групу вчених у галузі філософії та права, щоб обговорити сучасні проблеми, пов’язані з моральними та юридичними аспектами відповідальності. Воркшоп мав міждисциплінарний характер. Учасникам вдалось звернутись до таких проблем, як: відповідальність у контексті міжнародного конфлікту; зв’язок між відповідальністю, виною та зобов’язаннями як у правові, так і в моральному вимірі, а також соціальна, інституційна та міжособистісна динаміка, що виникає, коли піднімаються питання про відповідальність.

Протягом першого дня заходу учасники заслухали й обговорили такі доповіді:

• «Межі авторитету» (проф. Ассаф Шерон, Університет Тель-Авіва, Ізраїль), в рамках якої було піддано критиці раціоналістичне обґрунтування влади та авторитету, представлене в роботах Джозефа Реза. Проф. Шерон продемонстрував, що концепція легітимності авторитету за Резом ґрунтується на ідеї патерналізму, що несумісна з іншими постулатами його теорії;
  • «Три зобов’язання з одним наслідком: аргумент проти структурної ірраціональності, що суперечить доводам розуму» (проф. Джуліан Фінк, Університет Байройта, ФРН). В рамках доповіді проф. Фінк продемонстрував, у чому з точки зору формальної логіки полягає т.зв. структурний ірраціоналізм, а також розкрив та піддав логічному аналізу засновки, на яких останній базується;
  • «Аксіологічні аргументи як підстава для відповідальності в праві» (доц. Тамара Дудаш, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів, Україна). Під час доповіді було проаналізовано моделі зважування аргументів, основаних на цінностях, в практиці Верховного Суду та Європейського суду з прав людини.

Наступного дня було заслухано і обговорено доповіді:

• «Слабкість та виправдання» (проф. Джон Хайман, Університетський коледж Лондона, Сполучене Королівство). В своїй доповіді проф. Хайман розкрив зміст та співвідношення «вибачень» і «виправдань», до яких люди звертаються в контекстах моральної та юридичної відповідальності. Було продемонстровано, що в основі вибачень лежить поняття «слабкості». Було визначено умови, за наявності яких поняття «слабкості» може бути успішно використано в моральному та юридичному контекстах;
  • «Тези щодо проблеми насильства» (проф. Сергій Шевцов, Одеський національний університет ім. І.І. Мечнікова, Одеса, Україна), в рамках якої було продемонстровано витоки поняття насильства в міфологічному світогляді, та продемонстровано деякі паралелі із сучасним застосуванням та оцінкою актів насильства;
  • «Без “лиця” і “споду”: відповідальність як стрічка Мебіуса (доц. Дмитро Бочаров, Університет митної справи та фінансів, Дніпро, Україна)», в рамках якої доповідач продемонстрував, що юридична відповідальність освячує не лише засоби, застосовувані для її реалізації, але й знімає питання щодо пропорційності й точності їхнього застосування. Було наведено висновки із цього положення на прикладах юридичної практики;
  • «Звинувачення жертви: міфологічні підмурки моральної відповідальності» (доц. Володимир Гончаров, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів, Україна), під час якої було продемонстровано, що в основі звинувачення жертви лежить когнітивне упередження про справедливий світ, яке неможливо подолати засобами самої лише логіки. Було виявлено міфологічні витоки цього упередження, а також проаналізовано соціально-психологічні закономірності застосування звинувачення жертви в сучасному українському контексті й висловлені пропозиції із протидії поширенню цьому токсичному явищу.

В обговореннях взяли участь: проф. Ентон Форд (Університет Чикаго, Сполучені Штати Америки), проф. Едвард Хейркорт (Оксфордський університет, Сполучене Королівство), проф. Мет Метрейверс (Правнича школа Нью-Йорка, Сполучені Штати Америки), проф. Юукі Охта (Університетський коледж Лондона, Сполучене Королівство), доц. Ольга Денькович (ЛНУ ім. Івана Франка, Львів, Україна), проф. Віталій Косович (ЛНУ ім. Івана Франка, Львів, Україна), доц. Всеволод Речицький (Український Католицький Університет, Львів, Україна), доц. Святослав Добрянський та ін.

Учасники висловили свою вдячність за організацію цієї неординарної події Львівському національному університету імені Івана Франка та юридичному факультету Університету, яким попри бойові дії вдається продовжувати утримувати позиції центру дослідження найактуальніших питань філософії права.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото