Відбувся круглий стіл «Війна Російської Федерації проти України (2014-2022 рр.): історичні, юридичні та міжнародні аспекти»

26 травня 2022 року на юридичному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл на тему «Війна Російської Федерації проти України (2014-2022 рр.): історичні, юридичні та міжнародні аспекти». Захід відбувся з ініціативи кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету.

Провели круглий стіл у дистанційному форматі за допомогою платформи Zoom. До заходу долучилася велика кількість учасників – науковців, представників закладів вищої освіти України та інших академічних установ, а також студентів, – що засвідчує актуальність теми круглого столу.

Так, серед доповідачів, окрім викладачів ЛНУ ім. Івана Франка, були старша викладачка кафедри правознавства Полтавського університету економіки і торгівлі Вікторія Орел, доцент кафедри загально-правових дисциплін Інституту права Львівського державного університету внутрішніх справ, старший науковий співробітник Львівської лабораторії прав людини і громадянина НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрН України Руслан Тополевський, а також завідувач відділу історико-правових досліджень Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України Ігор Усенко. Всього у рамках круглого столу було заслухано 16 доповідей.

Модерував наукове зібрання завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень, професор Ігор Бойко.

Захід розпочався із привітання від адміністрації Львівського університету, зокрема від проректора з науково-педагогічної роботи Володимира Качмара та декана юридичного факультету, професора Володимира Бурдіна. Вони наголосили на важливості та своєчасності проведення такого зібрання й окреслили ті виклики, які постали перед науковцями загалом і фахівцями у галузі юриспруденції зокрема у контексті війни росії проти України.

Метою круглого столу, за словами організаторів, були аналіз причин та передумов російсько-української війни, характеристика ідеології рашизму, правова оцінка російської збройної агресії проти України та злочинів російської армії, аналіз історичних, юридичних та міжнародних аспектів російсько-української війни, визначення стратегічних завдань сучасної юридичної науки та освіти України в умовах російсько-української війни.

Після вітальних слів розпочалися виступи учасників. Вони були присвячені найбільш актуальним історичним, юридичним та міжнародним аспектам війни росії проти України. Зокрема, вчені порушили питання відповідальності російських окупантів за злочини проти людяності і військові злочини, вчинені під час війни на території України, міжнародної правосуб’єктності України в умовах російсько-української війни, документування громадськими правозахисними об’єднаннями подій, що становлять злочини за Римським статутом Міжнародного кримінального суду внаслідок агресії російської федерації; проаналізовано особливості діяльності волонтерських організацій та органів місцевого самоврядування України в умовах воєнного стану; розглянуто поняття ідеології рашизму, дерусифікації в умовах війни, правосвідомості та правової культури українців і росіян тощо. Крім того, говорили про причини повномасштабної війни росії проти України, про уроки українського право- та державотворення в контексті російсько-української війни, про невдалі спроби використання історичного досвіду в сучасних умовах та багато іншого. Доповіді учасників круглого столу супроводжувалися активною дискусією, під час якої присутні мали змогу обговорити проблемні аспекти найбільш нагальних питань, висловити своє бачення проблем і шляхів їхнього вирішення.

Підсумки круглого столу підбив професор Ігор Бойко, який у контексті заслуханих доповідей окреслив стратегічні завдання юридичної науки, а особливо історії держави і права України як науки та навчальної дисципліни, в умовах російсько-української війни. Насамперед Ігор Йосипович наголосив на важливості захисту і збереження нашої держави на всіх фронтах – військовому, дипломатичному, інтелектуальному.

«Сьогодні, певно, і діти розуміють, що найважливішим завданням є захист і збереження нашої держави. Теперішня неоголошена війна рф проти України є загарбницькою, адже росія порушує природне суверенне право українського народу мати власну державу. Для України це справедлива війна, народна війна, війна за свою незалежність, суверенітет, яка, що важливо, триває ще від 2014 року. Це також війна за цивілізаційний вибір: Україна обстоює свою приналежність до європейської цивілізації і ті загальнолюдські цінності, права і свободи, які лежать в основі цивілізованого світу. Сьогодні Україна не тільки стримує російську армію, чи радше банду, на полі бою, а й перемагає ворога і на дипломатичному рівні, а це також великий фронт. Увесь світ сьогодні захоплюється і стійкістю народу України, і мужністю наших Збройних сил, і національним єднанням у боротьбі за свою державну незалежність», – зауважив Ігор Бойко.

До завдань, які на сучасному етапі стоять перед юридичною наукою, професор відніс також роботу над удосконаленням механізмів роботи міжнародних організацій і засад міжнародного права, а також підкреслив важливість підтримки функціонування української мови як на законодавчому, так і на побутовому рівні.

Насамкінець Ігор Йосипович зауважив ще один важливий напрям розвитку науки, у тому числі й юриспруденції, у сучасних умовах, який полягає у збереженні історії і донесенні правди: «Анексія Криму і російська збройна агресія зумовили, серед іншого, гостру потребу в переосмисленні нашої історії і ролі національної історії. Кожен розуміє, що історія зараз перетворюється на зброю, причому одну з найгостріших і найстрашніших, і це дає свої результати. Росія вже давно провадить інформаційну кампанію, спрямовану на привласнення деяких періодів історії України, намагання ототожнити російську та українську історію і поширення міфів. Тож дуже важлива місія, яка зараз покладається на науковців, – у тому, щоб розкривати правду, доносити її до людей, щоб у них виробився імунітет до наших ворогів і щоб у майбутньому ми вміли протистояти неправді».